» انواع تاکتیک های مذاکره برای جذب سرمایه‌ گذار

انواع تاکتیک های مذاکره برای جذب سرمایه‌ گذار

لطفا به این نوشته رای دهید

[رای ها : 1 امتیاز : 5]

جذب سرمایه برای استارت‌ آپ‌ ها پیوسته جزئی از هفت‌ خوان کارآفرینی شمرده میشود که با اینکه نمی‌ دانیم خوان چندم است با این وجود مسیری است که نمی‌ توان آن‌ را حذف نمود و حتما بایستی با تمام سختی‌ هایش پیموده شود.

دنبال حرف اول و آخر نباشیم که آن را فرضیه می‌ گویند یا سرمایه یا تیم یا هر چیز دیگری‌، مهم این است که بدون جذب سرمایه خیلی از استارت‌ آپ‌ هایی که از تیم‌ های قوی و فرضیه‌ های خوب و از نمونه کسب‌ و‌ کار قابل اتکایی دارا بودند‌، امروزه وجود ندارند چون به دلیل عدم جذب سرمایه خوب نتوانسته‌ اند حتی شکل بگیرند تا اینکه بخواهند بر اثر مساله‌ های پیش رو از بین بروند‌.

اینکه یک استارت‌ آپ به دلیل شکست محو شود، خیلی ارزشمند‌تر از آن است که به دلیل عدم جذب سرمایه‌، شکل نگرفته حذف گردد. پس ممکن است جزو خوان‌ های اول بتوان جذب سرمایه را اسم برد با این وجود خوانی دشوار‌تر در ابتدای مسیر است که دست و پنجه نرم کردن با آن کمی پختگی می‌ خواهد که با استناد به سن و سال اغلب ایجاد کنندگان شغل استارت‌ آپ‌ ها این شرایط و موعد زمانی برای مذاکره کمی غیر‌منصفانه است. لذا در اکثر استارت‌ آپ‌ های موفق دنیا جلسات مذاکره با سرمایه‌ گذار به وسیله مذاکره‌ کنندگان حرفه‌ ای و مشاوران سرمایه‌ گذاری و جذب بازار و حتی مشاوران حقوقی اداره و دیزاین میشود و موسسان استارت‌ آپ بیشتر به ایفای نقش می‌ پردازند تا دیزاین سناریو. با این وجود متقاعد کردن این مشاوران برای هم کاری، خود یک نوع مذاکره است و نوعی Pitch شمرده میگردد که بایستی بتوان باور مشاوران را برای هم کاری جذب کرد حتی اگر قرار باشد به‌ جای حق‌ الزحمه به آنان سهمی از استارت‌ آپ را معرفی کرد.

بیشتر بدانید:   چارلی مانگر و راه و شیوه موفقیت در تجارت

سرمایه مانند دیگر اجزای استارت‌ آپ از ارزش ویژه‌ ای دارا می باشد و ایجاد کنندگان شغل مجبورند برای تحقق آن تمامی تکه‌ های پازل کسب‌ و‌ کار خود را به‌ خوبی سر جای خود قرار دهند.

جذب سرمایه در هر مرحله‌ ای و از هر شخصیت حقیقی و حقوقی چه سرمایه‌ گذار سنتی و چه سرمایه‌ گذار اخطار‌پذیر مراحل متفاوتی دارد با این وجود یکی از مهم‌ ترین قسمت‌ های آن نشست ابتدایی معرفی استارت‌‌ آپ و فرضیه به سرمایه‌ گذار است که به آن Pitch deck گویند.

نشست پیچ‌ دک قاعده و ریزه‌ کاری خود را دارد و ما اگر بخواهیم به آن از ارتفاع چند هزار پایی نگاهی بی اندازیم، می‌ توانیم ماهیت آن‌ را در سطر‌های ذیل ببینیم.

نشست پیچ‌ دک یکی از پر‌چگالی‌ ترین انواع مذاکره می باشد که بایستی در بازه لحظه کوتاهی جریان عظیمی از شور و شوق و علاقه در سرمایه‌ گذار ایجاد شود.
این مذاکره پرچگالی در حالت کلی جریانی یک‌ طرفه دارد؛ یعنی جریانی از جانب ایجاد کنندگان شغل به سوی سرمایه‌ گذاران ایجاد میشود.‌ وقتی که این قاعده در جهت‌ دهی جریان، از بین برود و مانند دیگر انواع مذاکرات بیننده یک جریان منطقی دو‌طرفه باشیم‌، آن وقت باید بگوییم که پیچ‌ دک صحیحی را اجرا نکرده‌ ایم.

منظور از یک‌طرفه‌ بودن جریان از جانب کارآفرین به سوی سرمایه‌ گذار این است که در یک پیچ‌ دک اثر‌بخش طوری جریان شور و شوق و انگیزه برای سرمایه‌ گذاری روی برنامه از جانب کارآفرین و موسسان ایجاد میگردد که سرمایه‌ گذار بطور کلیً تحت تأثیر قرار می‌ گیرد و علاقه پیدا میکند روی برنامه سرمایه‌ گذاری کند و در صورت ایجاد این علاقه و انگیزه می‌ توانیم بگوییم موضع و مکان مذاکره‌ کنندگان نیز شکل می‌ گیرد.

بیشتر بدانید:   از مدیریت ذره بینی خود بپرهیزید

اگر این ایجاد جریان انگیزه و شور و شوق به خوبی صورت بگیرد و حتی اگر سوالاتی از جانب سرمایه‌ گذار شکل گیرد در حقیقت کمکی است در شکل‌ گیری این جریان ایجاد انگیزه از جانب کارآفرین.

یکی از شهره‌ ترین جلسات پیچ‌ دک مرتبط به استارت‌ آپ AirBNB است که ۱۰ برابر انتظار ابتدایی پیش‌ بینی شده موفق شد جذب سرمایه کند .
اصول دیزاین محتوا یک پیچ‌ دک به وسیله مبتکران مارکتینگ و مشاوران سرمایه‌ گذاری دیزاین و تهیه میگردد و به وسیله موسسان و کار‌آفرینان توزیع خواهد شد.


اگر به سئو علاقه مند هستید آموزش های سایت بک لینک مافیا را حفظ نمائید. در بیشتر مواقع مطالب این سایت با تازه ترین معلومات بروز میشود

لینک منبع