» مهمترین راههای گسترش انگیزه – هدف گذاری

مهمترین راههای گسترش انگیزه – هدف گذاری

مدت لحظه تخمینی مطالعه این مقاله 10 دقیقه می باشد.

لطفا به این نوشته رای دهید

[رای ها : 1 امتیاز : 5]

هدف گذاری یک رابطه موثر با گسترش انگیزه دارد و کمکمان میکند تا ما مدیریت لحظه را به دست بگیریم. هدف گذاری به علاوه از طرف دیگر از راه های گسترش تمرکز حواس شمرده می شود. ما باید بدانیم که یک هدف متعالی حاوی چه خصوصیت هایی میباشد و تکنیک های هدف گذاری کدامند. وقتی که هدف گذاری برای انجام کاری می کنیم مطمئنا آن هدف لحظه به لحظه ما را برای رسیدن به مقصد کمک می کند.

خصوصیت هایی که یک هدف گذاری باید داشته باشد

اولین خصوصیت هدف:

این است که هدف باید متعالی باشد به این معنا که باید هر لحظه دلیل افزایش و شکوفایی ما شود.

ما وقتی بخواهیم هدفی را واضح کنیم ضروری است به آتی آن هدف فکر کنیم.

مثلاً اگر هدفمان مهاجرت به یک کشور خارجی باشد، بعد از رسیدن به آنجا متوجه خواهیم شد که تمام مسائل کسل کننده خواهد شد؛ دیگر جذابیتی برای ما نخواهد داشت.

در این لحظه می فهمیم که هدف را درست انتخاب نکردیم چون به آتی آن فکر نشده است.

هدف متعالی در حقیقت پیش بینی درست در باب آتی است، هدفی متعالی است که هر لحظه که به هدف فکر می کنیم اشتیاقمان برای رسیدن به آن بیشتر شود.

دومین خصوصیت هدف در هدف گذاری:

دومین خصوصیت هدف برای تعیین اهداف اولویت بندی میباشد. به این معنا که ما باید ضرورت ها و علایق خود را شناسایی کنیم به عبارت ساده تر یعنی به هر چیزی در لحظه و مکان ویژه به خودش پرداخته شود.

بیشتر بدانید:   خراب کنید و از نو بهترین را بسازید

سومین خصوصیت هدف در هدف گذاری:

سومین خصوصیت هدف عقلانی و منطقی بودن هدف است بدین صورت که در لحظه تعیین هدف باید به دو مسئله محتوی و لحظه رسیدن به هدف توجه داشته باشیم.

نکته حائز ارزش اینکه هدف مان باید به حقیقت نزدیک باشد و با استناد به قابلیت ها ما هدف گذاری شوند.

مثلاً یک شهروند اروپایی هیچگاه نمیتواند این هدف را داشته باشد که مدیرعامل جمهور آمریکا شود چون جزء قانون های آن کشور نیست.

گسترش تمرکز,تکنیک های هدف گذاری,راه های گسترش تمرکز

چهارمین خصوصیت هدف در هدف گذاری:

هدف باید حاوی کیفیت و کمیت باشد. به این معنا که باید تعیین کنیم با چه کیفیتی و چه زمانی به آن دست پیدا خواهیم کرد، مثلاً اگر خرید یک ماشین مدنظر ما بود باید تمام خصوصیت ها اعم از نوع کمپانی و …. را تعیین کنیم حتی سیستم صوتی آنرا و حتما تعیین کنیم که چه زمانی به آن دست پیدا خواهم کرد.

پنجمین خصوصیت هدف در هدف گذاری:

هدف را باید مکتوب کرد که از ارزش بسیاری دارا می باشد.

چرا باید اهدافمان را روی کاغذ بنویسیم ؟

یکی از مزیت هایی که نوشتن هدف روی کاغذ دارد این است که اشکالات هدف را بسیار راحت تر شناسایی خواهیم کرد درمقایسه با وقتی که تنها در ذهنمان است. درست مانند نوشتن یک نامه تا وقتی که در فکر ما است متوجه اشکالات آن نمی شویم به محض نوشته شدن روی کاغذ اشکالات موجود را خواهیم یافت. مطمئنا اگر کتابهای متفاوتی راجع به هدف مطالعه کنیم یک نقطه مشترک در تمام آنها پیدا خواهیم کرد و آن هم نکته نوشتن هدف روی کاغذ می باشد.

بیشتر بدانید:   مفاهیم بنیادی و جهانی جهت پیشرفت هر روزه علم و هر نوع بیزینس

نتیجه

هدف گذاری دلیل تمرکز ذهن روی رسیدن به آن می شود و درنتیجه ی این تمرکز حواس سود وری کارها زیاد میشود که در جستجوی آن اطمینان خاطر هم خواهد آمد.

در ضمن یک هدف گذاری خوب باید حاوی خصوصیت های پایین باشد.

  • متعالی باشد
  • الویت بندی شده باشد
  • منطقی باشد
  • حاوی کیفیت و کمیت باشد
  • مکتوب باشد

اگر به سئو علاقه مند هستید آموزش های سایت بک لینک مافیا را حفظ نمائید. در بیشتر مواقع مطالب این سایت با تازه ترین معلومات بروز میشود

لینک منبع